Průvodce výběrem průmyslového topidla

Vybrat vhodné horkovzdušné topidlo do dílny, haly či jiných prostorů není tak jednoduché, jak se možná na první pohled jeví. Nabídka je široka a nachází se v ní několik různých typů zařízení - každá kategorie je navíc zastoupena modely s odlišnými parametry. Díky následujícími průvodci se v topidlech zorientujete a při hledání toho správného neuděláte krok vedle. Tip: Pokud v provozovně bojujete s nadměrnou vlhkostí, vsaďte na spolehlivého pomocníka v podobně odvlhčovače master.

Naftová/diesel topidla nabízí velmi levný provoz

Naftová topidla při svém provozu spalují naftu nebo extra lehké topné oleje (ELTO) a mají tak minimální provozní náklady – nejnižší ze všech uvedených topidel. K tomu disponují solidním výkonem (až 111 kW), jsou tichá a bezpečná. Určitě váš potěší, ze z ELTO si můžete odečíst DPH i spotřební daň, takže při vyšší odběrech (řádově tisíce litrů) vás vyjdou levněji, než nafta. U některých modelů navíc můžete topidla na zakázku předělat pro spalování propan-butanu nebo zemního plynu, což pro provozy s plynovou přípojkou představuje velkou výhodu. U topidel s naftovým pohonem máte na výběr ze dvou variant: topidla s přímým spalováním používejte jenom v dobře větraných prostorách, protože při spalování nafty či ELTO vznikají zplodiny. U topidel s nepřímým spalováním zplodiny odvádíte komínem nebo speciální hadicí mimo objekt, takže je můžete využívat i v interiérech. Použití: výrobní haly, sklady, staveniště (přímé spalování) a obchody, stany, výstavní haly (nepřímé spalování).

 Plynová topidla jsou cenově nejdostupnější

Plynová topidla vás hned při koupi potěší svou nízkou pořizovací cenou – ta nejlevnější seženete už od necelých 4 000 Kč. Náklady na provoz jsou však v porovnání s naftou vyšší, plynová topidla mají docela vysokou spotřebu. Jinak jsou plynová topidla malá, lehká a kompaktní zařízení, která navíc i při plném výkonu zůstávají na povrchu studená – nehrozí tak, že se o ně popálíte. Nezapomínejte však na to, že jejich mobilitu částečně omezuje nutnost přenášet také nádobu s propan-butanem. Podobně jako u naftových topidel, i u těch plynových dochází ke spalování kyslíku a produkce CO2, i když ne v tak velké míře. Můžete je proto používat i v hůře větraných místnostech. Použití: haly, dílny, skleníky, částečně izolované stavby, stáje, zemědělské chovy

Elektrická topidla jsou vysoce účinná a ekologická

Elektrická topidla mají v porovnání s naftovými nebo plynovými jednu zásadní výhodu: nespotřebovávají kyslík a nevypouštějí do ovzduší kouř, vlhkost ani zápach. Využijete je proto také v nevětraných místnostech. Další výhodou elektrických topidel je jejich vysoká účinnost – všechnu přivedenou energii totiž převádějí na teplo. Jde o čistý a velmi ekologický způsob ohřevu vzduchu. Elektrická topidla doporučujeme zejména pro havarijní vytápění – skoro nic neváží, takže je snadno přenesete, a navíc se snadno obsluhují. Na druhou stranu však nemají tak vysoký výkon, jako topidla plynová či naftová. Použití: obchody, domy, garáže, sklepy a práce v interiéru: při malování, obkládání, omítkování atp.

Publikováno: 09. 10. 2020

Kategorie: Podnikání

Autor: Lucie Soukupová