Hlášení k DPH a EET

Podnikání se v posledních letech stává administrativně stále náročnější. Stát vidí v podnikatelích osoby, které se snaží podvádět. A tak schvaluje kroky, které zatěžují. Co v poslední době zatěžuje nejvíce? Je to hlášení k DPH a EET.

Proč vešla daná nařízení v platnost?

Ať už jste na jakékoliv straně barikády, je třeba říci, že podle vyjádření, které má Ministerstvo financí, je důvodem daných hlášení hlavně to, aby se zlepšil výběr daní. Hlášení k DPH má za cíl eliminovat podvody spojené s neodváděním daně z přidané hodnoty. EET neboli elektronická evidence tržeb je zase založena na přiznávání veškerého příjmu, s čímž souvisí nutnost následného zdanění.

Hlášení k DPH

Hlášení k DPH je známo také jako kontrolní hlášení. Tato povinnost vešla v platnost začátkem roku 2016. Týká se pochopitelně jenom plátců daně z přidané hodnoty. A co tito plátci musí? Musí vytvořit takzvané daňové potvrzení, které souvisí s režimem klasického DPH i přenesené daňové povinnosti. Konkrétní podnikatel tak musí všechna fakta uvést do daného hlášení a to elektronicky dodávat na finanční úřad. Jak často? Je tomu vždy jednou měsíčně.

EET

EET neboli elektronická evidence tržeb je ještě náročnější. To proto, že data musí odcházet v reálném čase, což vyžaduje specializovaný hardware a také připojení k internetu. V praxi jsou odesílána data z každé vystavené účtenky, která byla placena hotově, nebo třeba i platební kartou. Spuštění systému EET má čtyři vlny. Na konci roku 2016 začalo platit pro stravovací a ubytovací služby. Druhá vlna se začala týkat velkoobchodů a maloobchodů. Třetí bude pro svobodná povolání, ale i oblast dopravy, nebo zemědělství. Čtvrtá pro řemesla, konkrétní řemeslníky a výrobu. Ti všichni tak budou muset při inkasování platby nejenom vystavit účtenku s jasnými daty, ale musí ji i elektronicky odeslat.

Publikováno: 13. 01. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Lucie Soukupová