Některé obchody musí být o státních svátcích zavřeny

Svátky jsou považována za dny klidu, kdy by většina lidí neměla pracovat. Někdo to samozřejmě nejde, a jinde to neumožňoval zaměstnavatel. Týkalo se to hlavně obchodů. A to se změnilo v roce 2016, kdy byla podepsána novelizace zákona. Ta jasně specifikuje, že určité obchody musí být ve státních svátcích zavřeny.

Jakých státních svátků se nutnost mít zavřeno týká?

Státních svátků má naše země celou řadu. Toto konkrétní nařízení se však netýká všech. Je to jenom vybraná sedmice. O jaké svátky se jedná a kdy do obchodů nejezděte? Vezmeme to hezky popořadě, podle konkrétních dat. Tím prvním je datum 1. ledna, tedy na Nový rok. Dalším svátkem je Velikonoční pondělí, u kterého nemůžeme přesně specifikovat datum, jelikož je pohyblivé. Dále už jsou data pevná. Do jarního období patří ještě 8. května. Dále to jsou dva svátky podzimní, a to konkrétně 28. září a dále 28. října. Jako poslední je zde trojice následujících svátků, tedy termín 24. – 26. prosince. Pouze s upřesněním, že na Štědrý den otevřeno být může, ale jenom do 12:00.

Ne všechny obchody musí mít zavřeno

Jestliže z vlastí praxe můžete potvrdit, že některé obchody měly v dané svátky otevřeno, nemusí to nutně znamenat, že něco porušily. To proto, že daný zákaz se vztahuje jenom na obchody větší. Tedy takové, které mají prodejní plochu nad 200 metrů čtverečných. Zdá se to hodně, ale při výpočtu je to už plocha o velikosti 14 x 14 metrů. A to žádný velký obchod není. Ty obchody, které mají svou plochu menší, nebo třeba i lékárny, nebo čerpací stanice a jiná místa podnikající v režimu nákupu a prodeje otevřena být můžou. Stejně jako mohou být otevřeny i různé výdejny zboží. Dle zákona však jenom ty, kde se výhradně vyzvedává objednané zboží a to si zde nelze ani vybrat, ani přímo objednávat. Kdo pravidlo poruší, na toho čeká pokuta ve výši až jednoho milionu.

Publikováno: 30. 12. 2017

Kategorie: Podnikání

Autor: Lucie Soukupová