Jak udržet rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Životní balanc

Není pochyb o tom, že správná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je nezbytná pro každého, bez ohledu na jeho zaměstnání. Nedosažení této rovnováhy může mít negativní dopad na pracovní výkon, osobní vztahy, fyzické zdraví a duševní pohodu. Bohužel je pro sestry ještě těžší udržet tuto rovnováhu.

Ošetřovatelství je náročná, ale uspokojivá profese ve zdravotnictví. Sestry jsou zodpovědné za poskytování kvalitní péče pacientům, ale jak to mohou dělat, když se cítí přepracované a vyčerpané? Náročný pracovní program může vést k tomu, že se snažíte udržet rovnováhu mezi prací a životem. Proto by sestry, zejména vedoucí sestry, měly ukázat, že je důležité dosáhnout zdravé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Jako vedoucí pracovníci jsou často vzorem pro členy svého týmu, takže pokud jste vedoucí zdravotní sestrou a máte potíže se správným sladěním práce a života, zde je několik tipů, které vám pomohou dosáhnout ideální rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem:

Využívejte možnosti online vzdělávání

Dnes s neustálým vývojem nových technologií a objevů v oblasti zdravotnictví prochází toto odvětví značnou proměnou. Zdravotní sestry, které jsou hlavními pracovníky v systému zdravotní péče, se musí neustále vzdělávat v oblasti nejnovějších poznatků a postupů, aby mohly poskytovat kvalitní péči svým pacientům a zlepšovat celkové výsledky. Kvůli nabitému programu však může být pro sestry obtížné se dále vzdělávat. Naštěstí mnoho vzdělávacích institucí nabízí online vzdělávací programy pro zájemce o kariérní postup v oblasti vedení sester. Online DNP programy umožňují studentům učit se vlastním tempem v pohodlí domova, což jim poskytuje potřebnou flexibilitu.

Efektivní řízení času

Jako vedoucí zdravotní sestra můžete mít kvůli mnoha povinnostem velmi těžké hospodaření s časem. Pokud však nebudete efektivně řídit svůj čas, nebude možné dosáhnout dobré rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Je známo, že vaše práce je velmi náročná, ale pokud si neumíte správně zorganizovat čas, může to vést k tomu, že budete muset pracovat přesčas a budete mít ještě méně času na odpočinek. Dobrým způsobem, jak to praktikovat, je strávit čas s rodinou a probrat, jaké jsou vaše osobní životní cíle a očekávání, a pak vytvořit plán. V práci si s pacienty stanovte časový limit a určete si priority úkolů na daný den. Nezapomeňte přijít 15 minut před začátkem pracovní doby, abyste mohli efektivně plánovat a řídit svou práci.

Vymezte si své hranice

Pokud si nestanovíte hranice, bude veškerá vaše péče o sebe zanedbávána. Bez hranic vás mohou ostatní lidé využívat nebo vás považovat za samozřejmost, což vede k pocitům deprese, zranění, hněvu a stresu. V takovém emocionálním rozpoložení není možné vést tým ani poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Mnoho vedoucích sester se často cítí pod tlakem, že musí v práci souhlasit s různými věcmi kvůli své vedoucí roli, včetně toho, že se musí ujmout více projektů nebo úkolů, které mohou být fyzicky a emocionálně vyčerpávající. Proto musí sestry zjistit své limity a podle toho nastavit hranice.

Priorita spánku

Není možné vést zdravý životní styl a dobře sladit pracovní a soukromý život, pokud se neustále cítíte neklidní a rozrušení. Proto je tak důležité se dobře vyspat. Nejenže může vést k lékařským chybám, ale může také negativně ovlivnit vaši výkonnost v práci a vztahy s ostatními lidmi. Bez správného spánku se mohou objevit výkyvy nálad, které mohou poškodit váš osobní život. Aby se to nestalo, dbejte na osmihodinový kvalitní spánek každou noc, abyste byli svěží a připraveni na výzvy následujícího dne. Doporučuje se vyhnout se před spaním technologiím a příjmu kofeinu a zavést si pravidelný spánkový režim. Kromě toho se snažte nezabývat se špatnými věcmi, které se během dne staly, ale soustřeďte se na ty dobré, které vám pomohou lépe usnout.

Rozvíjejte dobré vztahy

Pokud vám váš pracovní rozvrh neposkytuje mnoho času, který byste mohli trávit se svými přáteli nebo rodinou, může to způsobit, že se budete cítit emocionálně vyčerpaní nebo rozptýlení. Chcete-li si udržet pevné vztahy v pracovním i osobním životě, měli byste si udělat čas na své blízké. I když nemáte moc času, můžete si naplánovat společné jídlo nebo zábavnou aktivitu. V práci se snažte vést jen nezbytné rozhovory a vyhýbat se konfliktům, abyste si udrželi zdravé a trvalé vztahy.

Pravidelně cvičte

abyste zůstali aktivní Jako zdravotní sestra se denně setkáváte s pacienty ze všech společenských vrstev, což může mít značný vliv na vaši emocionální pohodu. Zdravotní sestry jsou také kvůli své práci obzvláště náchylné ke stresu, depresi nebo úzkosti. Chcete-li si udržet duševní zdraví, vyhraďte si čas na cvičení. Je to levný a přirozený způsob, jak zlepšit své fyzické a duševní zdraví. Zdráháte se začít cvičit kvůli dlouhé a namáhavé práci? Nemusíte si dělat starosti Stále můžete snížit stres, aniž byste museli chodit do posilovny. K uvolnění mysli i těla stačí desetiminutová procházka během přestávky nebo ranní cvičení jógy. Kromě toho můžete během dne místo výtahu používat schody, abyste zůstali aktivní.

Udržet zdravou rovnováhu mezi prací a životem není pro zdravotní sestry snadné. Přílišný důraz na jeden aspekt však může mít negativní důsledky pro ostatní. Zdravotní sestry by se měly zaměřit na péči o druhé, ale musí dbát i na péči o sebe. Vedoucí sestry často čelí naléhavým situacím, rostoucím potřebám pacientů a nedostatku personálu, ale s pozitivním přístupem a odhodláním mohou přispět k lepší rovnováze mezi pracovním a soukromým životem ve zdravotnických zařízeních. Ačkoli tyto tipy mohou znít dobře, je lepší postupovat postupně. Vyhodnocování výsledků jednotlivých tipů může pomoci udržet motivaci k udržení vyvážené rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Publikováno: 09. 03. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Lucie Soukupová