Jak založit živnost

Rozhodli jste se vydat se na podnikatelskou dráhu? Jako osoba samostatně výdělečně činná, ve zkratce OSVČ? Pokud ano, budou se vám hodit rady, jak založit živnost. Hned na úvod musíme říci, že to rozhodně není nic složitého.

Kde? Na živnostenském úřadě

Prvním krokem, jak založit živnost, je nalezení jakéhokoliv živnostenského úřadu, na který se dostavíte osobně. Zde se identifikujete a následně může dojít k vyřízení živnostenského oprávnění. Tento postup je běžný u volných živností, kde nejsou třeba žádné kvalifikační a jiné předpoklady a požadavky. Pokud jde o živnost vázanou, nebo řemeslnou, je dobré počítat s tím, že musíte splnit požadavky na způsobilost – praxí, nebo vzděláním.

Co je třeba splnit?

Podmínky u volných živností jsou celkem jednoduché. První podmínkou je plnoletost – tedy dovršení osmnáctého roku života. To prokážete a zároveň se identifikujete dokladem totožnosti. Druhou podmínkou je čistý trestní rejstřík. Ten je ověřen přímo na úřadě. Jsou situace, kdy lze vydat oprávnění i osobě se zápisem. Roli hraje to, zda trestný čin nevznikl v rámci předchozího podnikání, a zda se nijak netýká konkrétního podnikatelského oboru.

Připravte si poplatek

Aby proběhlo bezproblémové ohlášení živnosti, je třeba zaplatit příslušný poplatek. Jeho výše je celkem jasným odůvodněním toho, proč většina lidí podniká jako OSVČ. Výše poplatku je přesně 1 000 korun českých. A to u vaší první živnosti. Když budete v budoucnu ohlašovat další, už je výše poplatku snížena, a to na částku 500 Kč.

Jednotný registrační formulář vše usnadní

Jak založit živnost jednoduše? Pomocí jednotného registračního formuláře. Pomocí něho nejenom ohlásíte živnost, ale snadno realizujete i další kroky. Automaticky se registrujete na finančním úřadě jako plátce daně z příjmu, registrujete se na zdravotním pojištění, stejně jako se automaticky registrujete jako plátce sociálního pojištění.

Publikováno: 18. 11. 2017 / Aktualizováno: 08. 02. 2023

Kategorie: Podnikání

Autor: Lucie Soukupová