Pozor na faktury po splatnosti

Zaplacení vystavené faktury by měla být jedna ze základních povinností každého, kdo přijal určité zboží, nebo i službu. Bohužel platební morálka není u mnohých podnikatelů a firem úplně nejlepší. I když si myslí, že je ti v pořádku a nic se nemůže stát, vy se podívejte, proč si dát pozor na faktury po splatnosti.

Na úrok z prodlení je zákonný nárok

Co je první věc, která může hrozit? Je to zákonný úrok z prodlení. Každá vystavená faktura by měla mít konkrétní splatnost. Pokud daná splatnost není dodržena, znamená to jednu jedinou věc. Může dojít k navyšování sumy o takzvaný úrok z prodlení. Tedy se počítá za každý den prodlení a vychází z nezaplacené částky. U těch velkých může dojít i k celkem značnému navýšení. U menších sum je však praxe stále taková, že se úrok neúčtuje a dochází ke klasickému upomínání.

Můžete být k dohledání jako dlužníci

Jaký je druhý důvod, proč si dát pozor na faktury po splatnosti? Je to proto, že mnoho lidí neváhá, a když zjistí opožděnou platbu, ihned firmu zaeviduje na různých specializovaných serverech pro neplatiče. Tak může být na internetu k dohledání jako dlužník, což na ni hází poměrně negativní světlo. I to je důvod, proč je lepší splatnost dodržovat a neriskovat jakékoliv budoucí problémy, spojené s pověstí.

Vymoci dlužnou částku není složité

Pokud faktura není zaplacena v termínu, v jakém by měla, lze ji celkem snadno vymáhat. Pokud selže snaha o klasickou komunikaci, postačí klasický dopis, v podobě předsoudní výzvy. Po splnění zákonných lhůt už může dojít k požadavku na vydání platebního rozkazu. Zde už má řešení dané věci pod sebou soud, což ukazuje na to, že není dobré dále dělat mrtvého brouka. To proto, že neuhrazená suma na základě platebního rozkazu může být podkladem pro exekutora, který už peníze umí strhnout celkem jednoduše a poměrně rychle.

Publikováno: 09. 12. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Lucie Soukupová